Wyszukiwarka

Winnica "Dwie Granice" w Przysiekach

  

Podkarpackie wino to znana nie tylko w Polsce marka. Jest cenione i rozpoznawane przez smakoszy, zbiera laury i medale na międzynarodowych konkursach winiarskich. Podkarpacie jest obecnie liderem wśród tworzących się regionów winiarskich w Polsce. W ciągu zaledwie 10 lat powstało tutaj blisko 150 winnic i wciąż przybywa nowych. Uprawa winorośli to nie wymysł ostatnich lat. Tradycje winiarskie na tym terenie sięgają XI i XII wieku, gdzie w przyklasztornych ogrodach benedyktyni i cystersi uprawili winorośl i wytwarzali wino, głównie na potrzeby liturgiczne. W XIV wieku winne krzewy uprawiane już były w wielu miejscach ówczesnego Podkarpacia. Do dzisiaj wiele przysiółków nosi nazwę „Winnica” świadczącą o uprawie winorośli na tym terenie. Do schyłku winiarstwa przyczynił się masowy import wina z Węgier. Winorośl uprawiano już tylko na małą skalę w przydomowych ogródkach. W latach 80-tych XX w. nastąpiło odradzanie się winiarstwa. Będąc na Podkarpaciu warto więc odwiedzić co najmniej jedną z winnic i wziąć udział w degustacji wytwarzanego w niej wina.

Winnica Nowińskich” Dwie Granice” położona jest na granicy Przysiek i Trzcinicy. Znajduje się ona na Podkarpackim Szlaku Winnic. Założona została w 2004 r. i zajmuje obecnie 1ha powierzchni. Dziś na jej terenie rośnie ok. 4000 krzewów winorośli: Rondo, Seyval, Bianca, Johanniter, Aurora, Marechal Foch, Leon Millot, Cabernet Coris i wciąż powstają nowe nasadzenia w nowozałożonej 2 hektarowej winnicy w Bączalu Górnym. Do odwiedzin w tym miejscu zachęca okazały budynek winiarni położony w Przysiekach przy drodze krajowej. Budynek mieści część przetwórczą z piwnicą a także zaplecze techniczne, które zapewnia warunki winifikacji dla owoców z ok. 5 ha winnicy. W winiarni jest też sklep i sala degustacyjna dla 70 osób. W niedalekiej przyszłości enoturysci i nie tylko po trudach podróży połączonych z degustacją szlachetnego trunku będą mogli odpocząć w specjalnie dla nich przygotowanych pokojach. Przebywający w gospodarstwie będą mogli porozmawiać o winiarstwie i nie tylko z właścielem Panem Markiem, który pełni funkcję Prezesa w prężnie działającym Stowarzyszeniu Winiarzy Podkarpacia.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestujaca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. Aktywna Turystyka Ludnosci Atrakcyjnym Szlakiem o akronimie ATLAS wspólfinansowany ze srodków Unii Europejskiej
w ramach dzialania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objetego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarzadzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odpowiedzialność za tresc materiałów informacyjnych ponosi Lokalna Grupa Dzialania Stowarzyszenie "Subregion Magurski – Szansa na Rozwój",
Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzialania "Liwocz".
Projekt oraz realizacja: KampanieSEO.pl