Powierzchnia: 83 km2
Ludność: 8 543 mieszkańców
Dane teleadresowe:
38-124 Wiśniowa 150
tel. (17) 27 750 62, fax (17) 27 759 01
e-mail: gmina@wisniowa.pl
Gmina Wiśniowa leży około 40 km na południowy zachód od Rzeszowa - głównego miasta regionu. Administracyjnie należy do niej 13 sołectw: Jaszczurowa, Jazowa, Kalembina, Kozłówek, Kożuchów, Markuszowa, Niewodna, Oparówka, Pstrągówka, Różanka, Szufnarowa, Tułkowice, Wiśniowa, położonych w dolinie Wisłoka oraz wzdłuż jego północnych i południowych dopływów. Od północy Gmina Wiśniowa graniczy z gminą Wielopole Skrzyńskie, od południowego zachodu z gminą Wojaszówka, od zachodu sąsiaduje z gminą Frysztak, natomiast od strony wschodniej graniczy z gminą Strzyżów.
Gmina położona jest na obszarze dwóch regionów: Pogórza Dynowskiego i Pogórza Strzyżowskiego, które oddziela od siebie linia rzeki Wisłok. Część gminy należy do Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Na południe od doliny Wisłoka jest to zalesione pasmo Jazowej z Czarnówką (491 m n.p.m.) i Krowią Górą (469 m n.p.m.), na północ zaś część masywu Barda i Góra Chełm (528 m n.p.m.) z rezerwatem, w którym chroniony jest naturalny kompleks lasów bukowych i bukowo-jodłowych.
Gmina Wiśniowa bogata jest w wiele atrakcji turystycznych, które zachęcają głównie do pieszych wędrówek szlakami turystycznymi. Pozwala to zaobserwować piękno tutejszej przyrody, cudowne ukształtowanie terenu, a także wiele obiektów zabytkowych - głównie sztuki sakralnej.
Pierwsze wzmianki pojawiają się w roku 1279 o Kożuchowie, natomiast w 1366 r. o Wiśniowej i Niewodnej. W okresie tym teren dzisiejszej gminy należał zapewne do rodu Bogoriów, potem zaś m.in. do bogatych rodzin Odrowążów, Bonerów, Jabłonowskich, zaś od poł. XIX w. do Mycielskich. Ci ostatni, stworzyli z Wiśniowej swoistą mekkę krakowskiego świata artystycznego i politycznego przełomu wieków. Józef Mehoffer, Jan Cybis, Tytus Czyżewski i inni, wielokrotnie gościli w murach tutejszego pałacu. Obecnie obiekt ten, wybudowany na początku XVII w. i przebudowany w II połowie wieku XVIII i XIX (wg proj. F. Pokutyńskiego) stanowi jedną z największych atrakcji gminy Wiśniowa. Towarzyszą mu liczne zabudowania podworskie, w tym oficyna będąca niegdyś obronnym dworem (XVI - XX w.) oraz neoromańska kaplica grobowa Mycielskich z 1901 r. (wewnątrz cenne XV w. rzeźby włoskie). Otoczenie stanowi rozległy park o powierzchni 11 ha. Z innych zasługujących na uwagę zabytków gminy, wymienić należy także kościoły w:
- Niewodnej pw. św. Anny z 1923 r. (z trójnawowym wnętrzem ozdobionym współczesną ornamentowo - figuralną polichromią, trzema ołtarzami, amboną, chrzcielnicą oraz chórem z XVIII w);
- Kozłówku pw. św. Doroty z 1877 r. (z zachowanym barokowym prospektem organowym z poprzedniej świątyni i gotycką rzeźbą świętej z ok. 1460 r.);
- oraz neoromańska dawna cerkiew grekokatolicka z 1912 r. w Oparówce, świadcząca o rusińskiej przeszłości regionu.
- rzadkie już w Polsce wiatraki obejrzeć można w Kalembinie, Różance i Szufnarowej, w której znajduje się izba regionalna "Jak żyli i pracowali nasi przodkowie".