Potężna kamieniecka warownia leży na dawnym szlaku handlowym, łączącym Polskę z Węgrami. Powstała za czasów Kazimierza Wielkiego i w 1348 roku, jak podają źródła, stanowiła własność królewską. Pod koniec XIV w. Władysław Jagiełło przekazał zamek swemu rycerzowi Klemensowi z Moskorzewa za męstwo w wojnie z Krzyżakami. Od tego rycerza - pana na Kamieńcu – wziął swój początek ród Kamienieckich. Gotycki zamek wzniesiony na samym szczycie wzgórza (obecnie zamek górny) został rozbudowany w połowie XV w. - dobudowano wówczas częśćpołożoną nieco niżej, tzw. zamek dolny.
W 1530 roku borykający się z kłopotami finansowymi Kamienieccy sprzedali tę część rezydencji Sewerynowi Bonerowi, głównemu bankierowi Zygmunta I. Z czasem, jako wiano, stała się ona własnością Firlejów. Zamek górny pozostał w rękach Kamienieckich do 1601 r., kiedy to nabyli go Skotniccy. Te dwa rody (Skotniccy i Firlejowie) nie potrafiły żyć ze sobą w zgodzie. Spór o mur graniczny, studnię, kaplicę i pola uprawne trwał przez wiele lat, aż… zakończył go ślub Mikołaja Firleja z Zofią Skotnicką. Po latach nasz znakomity komediopisarz - Aleksander Fredro wykorzystał wątki sąsiedzkich swarów do napisania "Zemsty" - rody stały się bohaterami literackimi, a mur graniczny istnieje do dziś jako turystyczna atrakcja.
W roku 1995 krośnieński kolekcjoner i pasjonat zabytków wydzierżawił od gminy korczyńską część zamku. W 1998 roku (kiedy to ruiny zamku Kamieniec zostały uznane za własność Skarbu Państwa) komisyjnie oddano mu cały zamek w wieloletnią dzierżawę.
Obecnie w ruinach zamku znajduje się Muzeum Zamkowe, gdzie zobaczyć można m.in. przedmioty odkryte podczas wykopalisk archeologicznych, bombardę, stare kowalstwo, średniowieczny miecz czy żelazny herb z drzwi zamkowych, elementy kamieniarki, portrety dawnych właścicieli.