Wyszukiwarka

Dworek w Przysiekach

 

Historia budynku, w którym mieści się dzisiaj stylowa restauracja „Dworek w Przysiekach” jest niebanalna. Jej początki sięgają XIX wieku, kiedy rozpoczęły się intensywne prace przy budowie największego na podkarpaciu browaru parowego. W 1845 roku oddano do użytku browar i uruchomiono produkcję najlepszych gatunków piw warzonych według starych niemieckich receptur, do wyrobu których płynęła drewnianymi rurami krystalicznie czysta woda z Liwocza. W okresie największego rozkwitu produkcja wysokogatunkowego piwa: bawarskiego, marcowego i exportowego osiągnęła rekordową ilość 18 194 hektolitrów. Jakość piwa przekładała się na złote medale jakie zdobywało ono na światowych wystawach. Browar stał się niejako małym przemysłowym miasteczkiem, posiadającym własną kolej, zabudowania inwentarskie, karbidownię, powozownię, leżakownię piwa, pocztę, telegraf, ciągi komunikacyjne i inne. Nie zabrakło tu również miejsca na prywatną rezydencję Jana Klominka, który wybudował dwór dla swojej ciężko chorej na suchoty żony Barbary jeszcze przed rokiem 1845. Gdy czas świetności browaru minął dwór Klominków przeszedł w ręce kolejnych właścicieli. Wśród nich był m.in. Jan Rączkowski, trudniący się poszukiwaniem ropy na południowo-wschodnich terenach Polski. Dzięki wydobyciu tej cennej kopaliny, wzbogacił się przejmując w swoje posiadanie dworek Klominków. Dziś Jan Rączkowski jest patronem muzeum przy Przedsiębiorstwie Poszukiwań Nafty i Gazu w Gorlicach. Nietuzinkowa sceneria i architektura dworku, jak również zespół parkowy, są jednym z niewielu obiektów jakie można podziwiać na tych terenach utrzymanych w tak okazałej krasie.

Odwiedzając Przysieki warto zobaczyć także zabytkowy dworzec kolejowy datowany na rok 1884, a także drewniany młyn elektryczny z 1925 roku.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestujaca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. Aktywna Turystyka Ludnosci Atrakcyjnym Szlakiem o akronimie ATLAS wspólfinansowany ze srodków Unii Europejskiej
w ramach dzialania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objetego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarzadzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odpowiedzialność za tresc materiałów informacyjnych ponosi Lokalna Grupa Dzialania Stowarzyszenie "Subregion Magurski – Szansa na Rozwój",
Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzialania "Liwocz".
Projekt oraz realizacja: KampanieSEO.pl