Wyszukiwarka

Kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia w Komborni

  

Kościół w Komborni został zbudowany w stylu polsko-nadwiślańskim, z cegły fugowanej w roku 1933. Posiada trzy nawy. Wznosi się na cokole z piaskowca. Wymiary kościoła: 43,86 m długości, 18,22 m szerokości. Od frontu posiada trójłukowy krużganek wykonany z piaskowca. Dach ostry, pokryty blachą ocynkowaną. Kalenica główna zakończona jest kamienną sygnaturą. Szczyty dachu i sygnatura zwieńczone są krzyżami kowalskiej roboty. Wewnątrz kościoła są trzy ołtarze: ołtarz wielki w prezbiterium oraz dwa ołtarze w nawach bocznych. Obydwa ołtarze boczne są jednokondygnacyjne z dwiema parami kolumn wspierającymi belkowanie, ujęte ażurowymi uchami, w zwieńczeniu znajdują się wazony.

W latach 1954-57 artysta malarz Stanisław Jakubczyk z Lubatowej wykonał w całym kościele polichromię. Treść jej stanowią sceny biblijne, postacie świętych, a także ozdobne motywy roślinne, greckie znaki oznaczające "Imię Jezus". W prezbiterium po lewej stronie, nad wejściem do zakrystii, znajduje się wizerunek przedstawiający Dzieciątko, Marię i Józefa w stajence betlejemskiej, a hołd i dary Nowonarodzonemu składają dzieci i młodzież parafii Kombornia. Powyżej, w tarczach herbowych, nowy kościół w Komborni i wizerunek Matki Bożej Pocieszenia. Bliżej głównego ołtarza znajdują się postacie ewangelistów: Marka i Mateusza. Po prawej stronie prezbiterium widzimy hołd wszystkich stanów komborskiego ludu wraz ze św. Augustynem i św. Moniką, składany Matce Bożej Pocieszenia. Powyżej, w tarczach herbowych, sanktuarium i obraz jasnogórski. Analogicznie do lewej strony namalowane zostały wizerunki ewangelistów: Łukasza i Jana. Po tej samej stronie, w "ślepym" oknie znajduje się polichromia przedstawiająca bł. Jana z Dukli. W nawie głównej, nad łukami po lewej i prawej stronie przedstawione są sceny biblijne dotyczące życia Matki Bożej i Jej świąt. Po prawej zaś stronie następujące wizerunki: Niepokalane Poczęcie, Narodzenie Marii, Ofiarowanie Matki Bożej, Zwiastowanie. Po lewej: Wniebowzięcie, Matka Boża Bolesna, Ofiarowanie Pana Jezusa, Narodzenie Pana Jezusa.

Na wysokości witraży znajdują się tarcze herbowe z sanktuariami i wizerunkami Matki Bożej w tych sanktuariach. Po prawej stronie: Ostra Brama, Kalwaria Zebrzydowska, Tarnobrzeg, Tuchów. Po lewej stronie: Kalwaria Pacławska, Leżajsk, Stara Wieś, Tarnowiec. Nad wejściem na chór takie samo przedstawienie starego kościoła w Komborni. W przedsionku kościoła artysta ukazał postacie św. Andrzeja Boboli i św. Marcina. W latach 70-tych wykonano witraże w oknach świątyni. W kościele, w bocznych nawach znajduje się Droga Krzyżowa, której poszczególne stacje namalowane zostały przez wybitnego malarza Jana Ekierta w roku 1934.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestujaca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. Aktywna Turystyka Ludnosci Atrakcyjnym Szlakiem o akronimie ATLAS wspólfinansowany ze srodków Unii Europejskiej
w ramach dzialania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objetego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarzadzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odpowiedzialność za tresc materiałów informacyjnych ponosi Lokalna Grupa Dzialania Stowarzyszenie "Subregion Magurski – Szansa na Rozwój",
Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzialania "Liwocz".
Projekt oraz realizacja: KampanieSEO.pl