Powierzchnia: 16,33 km2
Ludność: 5 541 mieszkańców
Dane teleadresowe:
ul. Południowa 9
38-422 Krościenko Wyżne
tel. 13 43 151 90, (13) 43 151 06, fax 13 43 168 60
e-mail: urzad@kroscienkowyzne.pl
Gmina Krościenko Wyżne położona jest w obrębie Dołów Jasielsko-Sanockich, czyli śródgórskiego obniżenia, a dokładniej w ich rozległej części noszącej nazwę Kotliny Krośnieńskiej. Kotlina ta w kierunku wschodnim łączy się z sąsiednią Kotliną Zarszyńską, a w kierunku zachodnim – z Kotliną Jasielską.
Krościenko Wyżne to powierzchniowo najmniejsza gmina w województwie podkarpackim. W skład obszaru administracyjnego gminy wchodzą dwa sołectwa – Krościenko Wyżne i Pustyny. Jako samodzielna jednostka została utworzona w 1995 roku.
Od Krosna – miasta powiatowego jest oddalona o 5 km. Gmina graniczy z następującymi miejscowościami: od zachodu z Krosnem, od wschodu z Iskrzynią i Haczowem, od północy z Korczyną i Kombornią, a od południa z Łężanami, Targowiskami i Zalesiem. Przez wschodnie obrzeże gminy przebiega ważna droga krajowa Nr 9, Rzeszów – Barwinek. Przez gminę z zachodu na wschód prowadzą dwie drogi powiatowe łączące Krosno z powiatem brzozowskim.
Gmina usytuowana jest po obu stronach rzeki Wisłok, która przepływa przez całą długość miejscowości Krościenko Wyżne, dzieląc ją na dwie strony – północną i południową. Strona północna charakteryzuje się licznymi wzgórzami i pagórkami. Równolegle do biegu rzeki ciągnie się pasmo Góry Marynkowskiej o wysokości bezwzględnej 330 m. Z tego najwyższego punktu w Krościenku Wyżnym, rozciąga się widok na całą miejscowość, sąsiednie wsie, Krosno, Prządki i zamek Kamieniec w Odrzykoniu oraz na Górę Cergową i inne szczyty Beskidu Niskiego.
Krościenko Wyżne to jedna z najstarszych osad w okolicy Krosna (pierwsze wzmianki historyczne o wsi Krościenko pochodzą z połowy XIV w). Zasadniczą rolę w jej powstaniu miał król Kazimierz Wielki. Wieś została utworzona na „surowym korzeniu”, poprzez wykarczowanie lasów, na nowo przyłączonych ziemiach księstwa Włodzimiersko-Halickiego. Do tego nawiązuje herb gminy, w którym widnieje orzeł piastowski oraz lew – herb księstwa. Nad nimi umieszczona jest korona wspomnianego władcy.
Informacje o istnieniu Pustyn, terenu określanego dawniej jako „pustka” – obszar niezamieszkały, pochodzą z XVIII w. W XIX w. używało się już nazwy Pustyny.
Gmina Krościenko Wyżne to trzykrotna laureatka rankingu „Złotej Setki Samorządów” i dwukrotna „Srebrnej Setki Samorządów”. To Gmina, która w latach 2005 i 2006 należała do najlepiej rozwijających się gmin wiejskich w Polsce – ranking „Rzeczpospolitej”, a w 2005 r. zajęła I miejsce i uzyskała tytuł „Najlepszej Gminy Wiejskiej” w RP.