Wyszukiwarka

Dworzec kolejowy w Strzyżowie

 

Obecny Dworzec Kolejowy w Strzyżowie znajduje się w piętrowym budynku przy ul. Witosa, który został zbudowany w 1890 r. Tu w budynku stacji kolejowej w latach 1898-1903 mieszkał Wojciech Weiss - wybitny malarz i grafik, uczeń, profesor i rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego postać na tyle mocno związana jest ze Strzyżowem, że nawet jedna z ulic łączących stację PKP z ulicą Słowackiego nosi nazwę aleja Wojciecha Weissa.

Wojciech Weiss kunszt artystyczny zdobywał podczas studiów w Paryżu i we Włoszech. Jako artysta w 1900 roku został doceniony, otrzymując złoty medal za prace „Portret rodziców”. Od 1907 roku był profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 1918 został jej rektorem. Stanowisko to zajmował później jeszcze trzykrotnie. W 1975 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej uczciło jego pamięć i wmurowano tablicę pamiątkową ku jego czci.

Przed budynkiem dworca znajduje się odsłonięty w 1998 r. obelisk Wincentego Witosa i tablica pamiątkowa informująca o pobycie trzykrotnego premiera Polski na ziemi strzyżowskiej.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestujaca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. Aktywna Turystyka Ludnosci Atrakcyjnym Szlakiem o akronimie ATLAS wspólfinansowany ze srodków Unii Europejskiej
w ramach dzialania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objetego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarzadzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odpowiedzialność za tresc materiałów informacyjnych ponosi Lokalna Grupa Dzialania Stowarzyszenie "Subregion Magurski – Szansa na Rozwój",
Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzialania "Liwocz".
Projekt oraz realizacja: KampanieSEO.pl